Istinite izreke o vremenu u engleskom jeziku

Istinite izreke o vremenu u engleskom jeziku

Istinite izreke o vremenu u engleskom jeziku

Jedna od najbezbednijih tema za razgovor u nepoznatnom društvu predstavlja vreme. Za Britance je ova tema izuzetno interesantna zbog promenljivog vremena kakvo je uobičajeno za Ujedinjeno Kraljevstvo. Prema nedavnim istraživanjima objavljenim na BBC, 94% Britanaca je pričalo o vremenu u prethodnih šest sati, dok je 38% reklo da su razgovarali o vremenu u proteklih 60 minuta.
Pričanje o vremenu je zaista tema kojoj se ljudi vraćaju kada treba da se probije led, kako bi prevazišli socijalne inhibicije, skrenuli razgovor na neke prijatnije teme ili ispunili nezgodne pauze u razgovoru.
Britanci kao kraljevi razgovora o vremenu imaju puno izreka o njemu, čak i poslovica koje se i dan danas koriste a jasno pokazuju kako su u davna vremena ljudi pokušavali da predvide kakvo vreme dolazi. Neke od poslovica imaju naučno objašnjenje, a neke su jednostavno interesantne. Sledeći put kada izađete i primetite neke od karakteristika koje su opisane u sledećim izrekama, prisetite se da li izreke imaju smisla ili su u pitanju babske priče.

1. Red sky at night, sailor’s delight; Red sky in morning, sailor’s warning.
Ova izreka (sa mnogim varijacijama umesto sailor) govori o tome da ukoliko je nebo uveče crvene boje tj. kada zalazi sunce, sutra nas očekuje suvo vreme. Medjutim ako je nebo ujutru, pri izlasku sunca crveno to znači da je suv vazduh prohujao, te je vreme da dođe olujno vreme.
2. Frogs croaking in the lagoon, means rain will come real soon
Žabama, kao hladnokrvnim životinjama, neophodna je vlažna koža i relativno visoke temperature kako bi bile aktivne. Ovo podrazumeva da se njihovo kreketanje javlja kada je temperature visoka i kada je velika vlažnost. Visoka vlažnost je znak nadolazeće kiše.
3. When your joints all start to ache, rainy weather is at stake
Zglobovi i stare povrede obično bole kada se vreme menja tj. kada dolaze kiše. Razlog ovome nije baš jasan ali se smatra da nizak pritisak koji je jedan od odlika kišovitog vremena, prouzrokuje oticanje oko naših povreda.
4. Clear moon, frost soon
Kada je nebo u toku noći vedro, površina zemlje se vrlo brzo hladi pošto nema oblaka kako bi sprečili nestanak toplote. Ako je nebo dovoljno vedro u toku noći da se vidi mesec a temperature su dovoljno niske, može se očekivati formiranje mraza pa eto nama hladnjikavog jutra. Naravno ovo se odnosi na jesenji i zimski period.

Zelena trava i kapljice kise
5. When the dew is on the grass, rain will never come to pass
Rosa se može javiti kada se trava ohladi ispod temperature na kojoj se javlja rosa. U toku noći, trava se hladi kada se toplota iz zemlje emituje ka gore. U predelima sa toplom i suvom klimom, ova toplota odlazi u atmosferu. U predelima sa vlažnom klimom, vodena para apsorbuje deo toplote i usmerava je ka zemlji zagrevajući travu i na taj način čineći je suvom. Stoga, pojava rose na travi je znak visokog pritiska i lepog vremena.
6. Rainbow in the morning gives you fair warning
Duga se uvek javlja nasuprot suncu. Jutarnja duga (kao i kiša koja ju je donela) nalazi na zapadu i kreće se ka posmatraču. S druge strane, poslepodnevne duge nalaze se na zapadu i udaljavaju se od posmatrača (uključujući i kišu). Pošto se vreme generalno menja od zapada ka istoku, to znači da se kiša približava.
7. Rain before seven, fine by eleven
Ako pada kiša pre sedam sati ujutru, skoro je sigurno da je kiša padala tokom čitave noći te se očekuje da će se oluja ubrzo završiti.
Pčela leti na zelenoj pozadini

8. When bees stay close to the hive, rain is close by
Pčele ostaju u blizini svojih košnica jer osećaju pad pritiska. Nizak pritisak donosi pogoršanje vremena.
9. A sunshiny shower won’t last half an hour
Sunce i kiša se generalno ne slažu baš najbolje. Ukoliko pada kiša kroz koju se probija sunce, u pitanju je omanji oblak koji će proći za vrlo kratko vreme.
10. Year of snow, fruit will grow
Ova izreka govori o tome da ukoliko je zima sa puno snega, biće puno voća tj. biće plodna godina. Sneg donosi vodu zemljištu što je bitno za rast biljaka. Svojim prisustvom on odlaže početak proleća i samim tim ne dolazi do naglih promena temperature te nema cvetanja voćki pre početka proleća u vreme kada može doći do mraza. Svi ovi znaci ukazuju na berićetnu godinu.

Škola Jezika Dandelion

Podelite sa prijateljima