Koliko je zaista vremena potrebno da se nauči engleski?

Koliko je potrebno da se nauči engleski?

Koliko je zaista vremena potrebno da se nauči engleski?

Kao profesoru engleskog jezika, moram priznati da mi ovo pitanje teško pada. Mislim da učenje maternjeg jezika traje čitav život. Koliko puta smo naučili nešto novo o sopstvenom jeziku, u prolazu, čitajući članak, knjigu, slušajući govornike na televiziji, prateći vesti. Pošto svaki jezik, svaki predmet, svaku veštinu usavršavamo čitavog života, rekla bih da je slučaj potpuno isti i kada je u pitanju engleski jezik.
Jasno mi je da je ovo odgovor koji zvuči obeshrabrujuće, medjutim ne očajavajte. Pitanje koje ljudi generalno postavljaju – koliko je vremena potrebno da se nauči engleski, trebalo bi da glasi – koliko vremena je potrebno da se engleski progovori?
A na to pitanje odgovor postoji – iako je malo kompleksniji od odgovora u tačnim ciframa koji se može pronaći a koji iznosi 720 sati.
Učenje jezika zavisi od nekoliko faktora a tri najvažnija su: stav prema samom učenju jezika, vremenu koje se provodi u kontaktu sa jezikom i pažnji koja se poklanja jeziku.

Pocetak ucenja engleskog jezika

Stav

Godine iskustva su dokazale ovu pretpostavku – stav je od ključne važnosti za brz napredak. Kada neko odluči da uči jezik, zaista odluči, njegovo stanje uma je takvo da svaku informaciju upija kao sunđer. Nisu potrebni podsetnici da se nešto uradi jer je podsetnik već u glavi. Dakle, ukoliko želite da učite engleski, donesite odluku, svesnu odluku, odluku koja ne glasi – eto moram iz ovih ili onih razloga, već pogledajte u sebe i shvatite da je stav esencijalna komponenta napretka.

Vreme

Kao najveći problem pri podučavanju engleskog jezika mogla bih da navedem i prevelika očekivanja.  Mnogi učenici započinju učenje jezika, očekujući da su časovi dovoljni da se progovori ciljani jezik. Medjutim, ako ćemo iskreno, profesori  su tu da bi otvorili taj svet, dali smernice, razjasnili nejasnoće, pružili pomoć u prelaženju sa jednog nivoa na drugi, popunili rupe. Ono što je faktor broj dva koji smo gore naveli jeste VREME koje se provede u kontaktu sa jezikom. Kontakt podrazumeva svako izlaganje ciljanom jeziku – a to se može činiti na potpuno neupadljiv i nenametljiv način. Podešavanje telefona/kompjutera na engleski, slušanje muzike, podkastova, gledanje filmova, serija, bacanje sebe u vatru kada odete u inostranstvo i snalaženje u svakodnevnim situacijama… Ne treba štedeti sebe, odluka je već doneta, sada samo treba prevazići prepreke na putu. Više o tome na sledećoj adresi.

Koliko je vremena potrebno da se nauči engleski?

Pažnja

Što se tiče pažnje koja se poklanja jeziku, ne mislim na to da li odlazite na časove, jer jasno je da pohađate časove, ako ni zbog čega drugog već zbog toga što ste ih platili. Ne, ovaj faktor je usko vezan za prethodni u smislu aktivnog obraćanja pažnje na ono što slušate, čitate, prelistavate. Većina ljudi ne obraća pažnju na ono što sluša – razmislite koliko puta se desilo da pevate pesmu a nemate nikakvu ideju o čemu se u njoj govori, a onda se nekada desi da ipak SASLUŠATE reči i lampica se upali iznad glave a vi budete iznenađeni. Upravo taj momenat – budnog i svesnog obraćanja pažnje može pomoći u razumevanju nekih stvari koje se u školskom učenju jezika propuste. Jezik u kontekstu i okruženju je najbolja vežba za razumevanje i za prelaženje sa jednog nivoa na drugi.
Dakle, odgovor na pitanje koliko je vremena potrebno da se PROGOVORI engleski glasi vreme je relativno i kreće se od najmanje tri meseca (150 – 250 sati) – za sticanje elementarnih znanja – sposobnost čitanja, snalaženje pri putovanjima, učtive fraze i pitanja, do nivoa B2 (kompletna sposobnost vodjenja razgovora u poslovnim i životnim okolnostima) za koji je potrebno bar godinu dana (200 – 400 sati) učenja i aktivnog poklanjanja vremena vannastavnim aktivnostima. Pod uslovom da svakog dana učite bar sat vremena, sami možete izvesti računicu.

stani i razmisli

Škola Jezika Dandelion

Podelite sa prijateljima